Akvarelli ja muotokuva
1.–3.8.2025Pidätämme oikeudet mahdollisiin muutoksiinIrina Rebnitskayan muotokuvakurssilla yhdistetään piirustusta ja akvarellimaalausta, harjoitellaan anatomiaa sekä nopein croquispiirustuksin että havaintopiirustusta pitkää istuntoa työstämällä. Kurssilla piirretään ammattimallia, ja opiskelijat piirtävät myös toisiaan vuorotellen. Harjoittelemme myös ihmisen ihon sävyjä eri väriharmonioilla.
Kurssi koostuu lyhyistä käytännönläheisistä harjoituksista, luennoista, demonstraatioista sekä annettavista maalaustehtävistä. Lisäksi on mahdollisuus työskennellä myös omaehtoisesti ja saada maalauksista palautetta. Kurssi sopii akvarellia jo pidempäänkin tehneille, mutta myös niille, jotka haluavat tutustua uuteen tekniikkaan.
Opettaja ohjaa jokaista yksilöllisesti lähtökohtana kurssilaisen oman ilmaisun kehittäminen. Huomioi rajattu opiskelijamäärä (15 hlö/kurssi) ja ilmoittaudu ajoissa.
Vanhojen kartanoiden kulttuurimaisemissa pidettävä kurssi johdattaa käytännönläheisesti akvarellimaalauksen ilmaisuvoimaan, mahdollisuuksiin, eri tekniikoihin ja värioppiin.
Kuvataidetilat, ruokailu ja majoitus ovat Päivölän opiston keskiaikaisella kartanoalueella. Tutustumme maalaamalla myös ympäristön kartanoiden pihapiireihin sääolosuhteiden ja mahdollisuuksien mukaan. Lähellä sijaitsevat Emil Wikströmin Visavuoren taiteilijakoti museoineen sekä Voipaalan taidekeskus barokkipuutarhoineen ja Rapolan vuoren muinaislinnoitus jylhine maisemineen, jotka ovat inspiroineet eri alojen taiteilijoita kautta aikain. Alueella työskentelivät ja vaikuttivat mm. Emil Wikström, Aukusti Veuro, Akseli Gallen-Kallela, Joel Lehtonen, Mikko ja Kalle Carlstedt ja Aaro Hellaakoski.
Huom! Jos olet aloittamassa Päivölän Kuvataidelinjalla syyskuussa, olet tervetullut osallistumaan tälle kurssille veloituksetta! Ilmoita lisätiedot -kentässä, että olet hakenut ja aloittamassa Kuvataidelinjallamme. Mikäli jostain syystä kuitenkin haluaisit perua myöhemmin Kuvataidelinjalle ilmoittautumisen, ei Irinan kurssilla olo sido sinua, vaan saat siitä myöhemmin saman suuruisen laskun kuin muutkin Irinan kurssille osallistuneet.
Ohjelma
Perjantai
10.00-11.30 Saapuminen kohteeseen ja huoneiden vastaanotto
11.30-12.00 Lounastauko
12.30-14.30 Kurssi alkaa: tutustuminen ja kurssin ohjelman esittely Kuvataidelinjan luokassa
14.30-15.00 Päiväkahvi
15.10-17.00 Ohjattua työskentelyä
17.00-18.00 Päivällinen, josta voi ottaa mukaan iltapalaa
18.30- Työskentely jatkuu iltapäivällä annetun tehtävän parissa omaehtoisesti. Kuvataidelinjan tiloissa mahdollisuus työskennellä iltaisin vapaasti.
Sään ja mahdollisuuksien mukaan vierailu Voipaalan taidekeskuksessa, jossa hieno barokkipuutarha, vieressä Rapolan vuori. Niille, jotka eivät halua taideretkelle, on tarjolla työskentelyä annetun tehtävän parissa.
Lauantai
08.30-09.00 Aamiainen
09.10-11.30 Ohjattua työskentelyä
11.30-12.30 Lounastauko
12.30-13.30 Opastettu kierros Visavuoren taiteilijakotiin ja museoon sään salliessa.
13.30-16.00 Työskentelyä
16.00-17.00 Katselmus päivän aikana syntyneisiin teoksiin
17.30-18.00 Päivällinen, josta voi ottaa mukaan iltapalaa
18.00- Työskentely jatkuu annettujen tehtävien parissa.
Sunnuntai
08.30-09.00 Aamiainen
09.30-12.00 Työskentelyä ja keskeneräisten töiden viimeistelyä
12.00-12.30 Lounas
12.30-14.15 Teosten katselmus
14.15 Päiväkahvi, kurssi päättyy
Opettaja
Kurssin ohjaajana toimii kuvataiteilija Irina Rebnitskaya, joka oli Suomen Akvarellitaiteen yhdistyksen hallituksen jäsen 2017-2021 ja Akvart-osakunnan jäsen. Irina toimii kuvataiteilijana, taideopettajana sekä taideprojektien suunnittelijana.
Tarvikelista
Voit ottaa vanhoja töitäsi tai kuvia niistä mukaan, jos haluat myös niihin ohjausta tai kommenttia.
Ota mukaan itsellesi mieluisia välineitä. Varustaudu omin paperein (300g akvarellilehtiö hyvä), vesivärisiveltimin (iso ja pieni koko, pehmeä karva), muovisin suljettavin vesikipoin, akvarellivärein, rätein ja sienin. Suihkepullo on myös loistava apuväline. Taustaksi ota mukaan maalarinteippiä, paksupahvi tai levy oman kokoisiin papereihin. Ota myös luonnoslehtiö ja piirustusvälineet (lyijykyniä 3B-6B, pyyhekumi, terotin) mukaan, koska retkeilemme paljon ympäristössä. Jos sinulla on akvarellikyniä, niin ota ne myös mukaan. Hyvät kengät/saappaat ovat korvaamattomat, ota mukaan myös sadetakki, esiliina tms. maalausvaate ja hellehattu! Pilkkireppu, jossa ohessa retkituoli on loistava väline, sillä suosittelemme oman taitettavan tuolin tai jakkaran mukaan ottamista. Huomioithan, että kurssilla on paljon kävelemistä ja liikkumista paikasta toiseen.
Hinta
Kurssin hinta 235 €. Hinta sisältää opetuksen lisäksi majoituksen 2hh sekä kaikki ruokailut kurssipäivinä (aamupala, lounas, iltapäiväkahvi, päivällinen). Yhden hengen huoneesta veloitamme lisämaksua 20 €/yö. Huom! Yhden hengen huoneita rajallinen määrä. Kurssi laskutetaan jälkikäteen.
HUOM! Suomen akvarellitaiteen yhdistyksen jäsenille 10% alennus, muista merkitä jäsenyytesi hakemuksen lopussa!
Lisätiedot
Lisätietoja Päivölän opiston toimisto, sähköposti: toimisto@paivola.fi, puh. 03 233 2200
Ilmoittautuminen
Ilmoittauduthan alla olevan lomakkeen kautta 20.7.2025 23.59 Itä-Euroopan kesäaika mennessä.
Tämä toiminnallisuus tarvitsee JavaScriptiä
Voidaksesi käyttä tätä toiminnallisuutta, tulee selaimessa olla JavaScript sallittuna. Lisätietoa JavaScriptin sallimisesta selaimessasi voit lukea osoitteesta https://www.enable-javascript.com/.
Olethan tarvittessa yhteydessä toimistoomme sivun alareunasta löytyvillä yhteystiedoilla!